Čo je sivý zákal?
Katarakta, alebo ľudovo povedané – šedý zákal je očné ochorenie, pri ktorom sa očná šošovka zakalí.
V dôsledku toho sa zhoršuje zrak a najmä jemné detaily už nie sú zreteľne viditeľné. Niektorí ľudia majú len mierne poruchy zraku, iní zase strácajú zrak rýchlejšie. Priebeh ochorenia závisí okrem iného aj od toho, akú formu sivého zákalu máte. Názov „šedý zákal“ označuje zošednutie šošovky vekom, alebo vplyvom iných faktorov.
Sivý zákal je choroba druhej polovice života. Väčšina postihnutých ľudí má viac ako 50 rokov. Riziko sa zvyšuje s vekom: približne 20 zo 100 ľudí vo veku 65 až 74 rokov má šedý zákal. U ľudí nad 74 rokov je to viac ako 50 zo 100. V rozvojových krajinách je katarakta hlavnou príčinou slepoty. V priemyselne vyspelých krajinách oslepne na šedý zákal podstatne menej ľudí, pretože majú k dispozícii účinné chirurgické postupy. Pri operácii sivého zákalu sa zakalená šošovka odstráni a nahradí sa šošovkou umelou.
Aké sú príznaky sivého zákalu?
Príčiny a rizikové faktory vzniku
Asi 90 % všetkých postihnutých má takzvaný „starecký“ šedý zákal (stareckú kataraktu). Pri nich sa očná šošovka pomaly zakaľuje v dôsledku procesu starnutia. Šošovka normálne zabezpečuje, že prichádzajúce svetlo je zaostrené a na sietnici sa objaví jasný obraz. To umožňuje jasne vidieť blízke aj vzdialené objekty. V prípade sivého zákalu je táto funkcia narušená.
Niektorí ľudia majú geneticky zvýšené riziko vzniku sivého zákalu. Len veľmi zriedkavo je to vrodené. Dieťa sa so šedým zákalom sa môže narodiť, ak matka počas tehotenstva dostane osýpky alebo ružienku. Existujú dôkazy, že žiarenie (napr. UV svetlo, röntgenové žiarenie) a fajčenie zvyšujú riziko. Okrem toho sú častejšie postihnutí ľudia liečiaci sa na diabetes. Podvýživa a zlé životné podmienky sú bežnou príčinou sivého zákalu v rozvojových krajinách. Veľa ľudí tam ochorie už v ranom veku. Katarakta sa môže vyvinúť aj v dôsledku zápalu alebo poranenia oka, alebo dlhodobého užívania niektorých liekov (napr. kortizón).
Priebeh ochorenia
Pri sivom zákale sa schopnosť vidieť postupne znižuje. V prvom rade sa stanete krátkozrakým. Ako už bolo spomenuté, predtým ďalekozrakí ľudia potom na krátky čas lepšie vidia bez okuliarov. Postupne sa videnie stáva čoraz viac zakaleným a rozmazaným. Ak sa šedý zákal nelieči, môže, ale nemusí, viesť k úplnej slepote. Zvyčajne sú postihnuté obe oči. Choroba však môže na jednom oku postupovať rýchlejšie ako na druhom. Niektorí ľudia strácajú zrak pomerne rýchlo, u iných sivý zákal zrakové poruchy takmer nespôsobuje.
Aké príznaky sa vyskytujú a ako sa vyvíjajú, závisí okrem iného od toho, v ktorom mieste v oku sa šošovka zakalí. Rozlišujeme tieto formy katarakty: Kortikálna katarakta: Okrem rozmazaného videnia vedie táto forma predovšetkým k zvýšenej citlivosti na oslnenie, napríklad pri nočnej jazde autom. Zadná subkapsulárna katarakta: Táto forma je bežnejšia u mladších ľudí a postupuje pomerne rýchlo. Nukleárna katarakta: Táto forma ovplyvňuje videnie na diaľku viac ako videnie na blízko. Zrak je niekedy len mierne narušený a ochorenie sa zvyčajne vyvíja pomerne pomaly.
Diagnóza
Dôvodov, prečo sa zrak ľudí časom zhoršuje, môže byť veľa. Pred diagnostikovaním šedého zákalu sú preto najskôr vylúčené iné možné príčiny. Za týmto účelom sa oftalmológ najprv pýta na príznaky a anamnézu. Rôzne očné testy a vyšetrenia poskytujú informácie o tom, ako veľmi je zrak narušený a čo môže byť príčinou. Očná šošovka sa vyšetruje štrbinovou lampou, špeciálnym typom svetelného mikroskopu. Lekár sa cez mikroskop pozerá do oka, ktoré je osvetlené lúčom svetla v tvare štrbiny. To umožňuje preskúmať šošovku a časti oka za ňou. Takéto vyšetrenie nie je bolestivé.
Na vyšetrenie zadného segmentu oka sa zvyčajne používajú lieky na rozšírenie zreníc (mydriatiká). Tieto lieky spôsobia, že vaše videnie bude na niekoľko hodín rozmazané a budete sa cítiť ľahšie oslepení. Po takomto vyšetrení asi 4 až 5 hodín nesmiete šoférovať auto.
Prevencia
Nie sú známe žiadne vedecké štúdie, ktoré by preukázali, že niektoré preventívne opatrenia znižujú riziko vzniku sivého zákalu. Predpokladá sa, že fajčenie zvyšuje riziko a že nefajčenie by ho mohlo zodpovedajúcim spôsobom znížiť. Ľudia, ktorí sú vystavení veľkému množstvu UV žiarenia, by mali dbať na ochranu pred slnkom a chrániť si oči pred slnečnými lúčmi napríklad slnečnými okuliarmi.
Niektoré lieky obsahujúce kortizón môžu podporovať vznik katarakty.
V takom prípade je lepšie zvoliť inú alternatívu liečby. Výživové doplnky sú často propagované ako prevencia očných chorôb. Štúdie však ukazujú, že
sú pri sivom zákale neúčinné.
Liečba sivého zákalu
Niektorí ľudia môžu stratu zraku dočasne alebo aj natrvalo kompenzovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Na liečbu sivého zákalu však nie sú žiadne lieky. Jedinou účinnou možnosťou liečby je chirurgický zákrok. Zakalená šošovka sa odstráni a nahradí sa novou, umelou vnútroočnou šošovkou. Počas operácie zostáva puzdro šošovky, ktoré šošovku obklopuje, v oku. Pôvodné jadro a kôra šošovky sa rozbijú ultrazvukom a potom sa odsajú cez malý rez. Následne sa do kapsuly implantuje umelá vnútroočná šošovka. Tento postup sa nazýva fakoemulzifikácia a je štandardným postupom v chirurgii oka. To, či a kedy má operácia zmysel, do veľkej miery závisí od toho, ako vážne strata zraku ovplyvňuje život pacienta. Svoju úlohu zohráva aj to, ak existujú iné (očné) ochorenia, ktoré by mohli ovplyvniť
výsledok operácie.