Dve hlavné kategórie glaukómu sú glaukóm s otvoreným uhlom a glaukóm s úzkym/uzavretým uhlom. “Uhol” sa týka štruktúry vo vnútri oka, ktorá je zodpovedná za odtok tekutiny z oka, ktorá sa nachádza v blízkosti spojenia medzi dúhovkou a predným povrchom oka blízko periférie rohovky. Niektoré z bežnejších typov glaukómu zahŕňajú:
Primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Približne polovica ľudí s touto formou chronického glaukómu nevie, že ho majú. Tento typ glaukómu postupne a bezbolestne znižuje vaše periférne videnie. Ale kým si to všimnete, trvalé poškodenie už nastalo. Ak váš vnútroočný tlak zostane vysoký, deštrukcia môže postupovať, kým sa nevyvinie tunelové videnie a vy budete môcť vidieť iba objekty, ktoré sú priamo pred vami.
Akútny glaukóm s uzavretým uhlom. Glaukóm s uzavretým uhlom alebo glaukóm s úzkym uhlom spôsobuje náhle symptómy, ako je bolesť očí, bolesti hlavy, hmlu okolo svetiel, rozšírené zreničky, stratu zraku, červené oči, nevoľnosť a vracanie. Tieto príznaky môžu trvať niekoľko hodín a potom sa v krátkej dobe znova vrátia. Každé opakovanie tohto stavu berie so sebou časť vášho zorného poľa.
Glaukóm s normálnym tlakom. Rovnako ako primárny glaukóm, tak aj glaukóm s normálnym tlakom je typ glaukómu s otvoreným uhlom, ktorý môže spôsobiť stratu zorného poľa v dôsledku poškodenia zrakového nervu. Ale pri glaukóme s normálnym tlakom zostáva vnútroočný tlak oka v normálnom rozmedzí. Neprejavuje sa ani bolesťou a trvalé poškodenie zrakového nervu oka nemusí objaviť, až kým sa neobjavia príznaky, ako je napr. tunelové videnie.
Príčina normálneho glaukómu nie je známa. Mnohí lekári sa však domnievajú, že to súvisí so zlým prietokom krvi do zrakového nervu. Glaukóm s normálnym napätím sa často vyskytuje u žien s ázijským pôvodom, ktoré majú v anamnéze vaskulárne ochorenie.
Vrodený glaukóm. Táto dedičná forma glaukómu je prítomná už pri narodení, pričom 80 % prípadov je diagnostikovaných do 1. roku života. Tieto deti sa rodia s úzkymi uhlami alebo inou chybou v drenážnom systéme oka. Je ťažké rozpoznať príznaky vrodeného glaukómu, pretože deti sú príliš malé na to, aby pochopili, čo sa s nimi deje. Ak spozorujete u svojho dieťaťa zakalené, biele, zahmlené, zväčšené alebo vystupujúce oko, poraďte sa so svojím očným lekárom. Vrodený glaukóm sa zvyčajne vyskytuje častejšie u chlapcov ako u dievčat.
Pigmentárny glaukóm. Táto zriedkavá forma glaukómu je spôsobená pigmentom usadeným z dúhovky, ktorý upcháva odvodňovacie uhly, čím bráni komorovej vode opustiť oko. Zápalová reakcia na zablokovaný uhol časom poškodí drenážny systém. Je nepravdepodobné, že si všimnete nejaké príznaky pigmentového glaukómu, hoci po cvičení sa môže objaviť bolesť a rozmazané videnie. Pigmentárny glaukóm postihuje väčšinou bielych mužov vo veku od 30 do 40 rokov.
Sekundárny glaukóm. Symptómy chronického glaukómu po poranení oka môžu naznačovať sekundárny glaukóm, ktorý sa môže vyvinúť aj s prítomnosťou infekcie, zápalu, nádoru alebo zväčšenej katarakty.