Čo je PRELEX?

PREsbyopic Lense Exchange

PRELEX je metóda refrakčnej chirurgie oka, ktorá koriguje videnie nahradením prirodzenej šošovky oka multifokálnou vnútroočnou šošovkou potrebnou dioptriou.

Zvyčajne sa používa na korekciu presbyopie u ľudí, ktorí nemajú žiadne iné očné problémy (emetropia), alebo u ľudí s krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou a presbyopiou.

Ako funguje výmena refrakčných šošoviek

Na rozdiel od laserových korekčných operácií, ktoré menia tvar rohovky, refrakčná výmena šošovky mení zaostrovaciu schopnosť šošovky v oku. Pri tomto postupe sa prirodzená šošovka oka odstráni a nahradí sa vyrobeným šošovkovým implantátom, ktorý bol vybraný tak, aby poskytoval jasnú schopnosť zaostrovania. Implantát šošovky zostáva v oku bez potreby ďalšej starostlivosti po operácii.

Výmena refrakčných šošoviek sa vo všeobecnosti neodporúča ľuďom mladším ako 45 rokov, pokiaľ dôkladné vyšetrenia nepotvrdia, že je to najlepšia možnosť. Ľudia mladší ako 45 rokov majú stále výraznú flexibilitu vo svojej prirodzenej šošovke, ktorá im umožňuje prirodzene meniť zaostrenie. Táto schopnosť sa pri výmene šošovky stráca. Keďže ľudia nad 50 – 55 rokov už stratili veľkú časť flexibility svojej prirodzenej šošovky, výmena refrakčných šošoviek nespôsobí ďalšiu stratu prirodzenej flexibility zaostrovania.

O procedúre PRELEX

Postup pri implantácii všetkých šošoviek je podobný ako pri tradičnej operácii sivého zákalu s malým rezom. Ide o ambulantný zákrok, ktorý trvá približne 15 až 30 minút. Zvyčajne sa lieči jedno oko naraz.

  • Keď prídete na operáciu, dostanete očné kvapky a možno aj veľmi mierne sedatívum, aby ste sa cítili pohodlne.
  • Na znecitlivenie oka sa podáva lokálne anestetikum, takže zákrok je prakticky bezbolestný.
  • Zákrok prebieha v sterilnom prostredí na operačnej sále.
  • Pod operačným mikroskopom sa v oku urobí malý rez. Na odstránenie prirodzenej šošovky z oka sa používajú drobné chirurgické nástroje.
  • Potom sa vysoko kvalitný šošovkový implantát vhodnej dioptrie bezpečne umiestni do puzdra prirodzenej šošovky.
  • Rez je navrhnutý tak, aby bol samotesniaci, takže stehy sú potrebné iba zriedka

Čo o nás povedali

spokojní klienti