Čo je sekundárna

katarakta?

Niektorí pacienti, ktorí úspešne absolvovali operáciu sivého zákalu, zažijú opätovne zhoršené videnie niekoľko týždňov alebo mesiacov po zákroku katarakty.V týchto prípadoch sa ľudia niekedy obávajú, že sa im sivý zákal „rozrástol“.

Vysvetlenie

Vysvetlenie toho, čo spôsobuje túto stratu zraku, si vyžaduje krátku diskusiu o anatómii oka a operácii katarakty:

Kryštalická šošovka oka je uzavretá v priehľadnej membráne nazývanej puzdro šošovky. Významná časť puzdra šošovky, ktorá je pred šošovkou, sa počas operácie sivého zákalu odstráni, aby chirurg mohol získať prístup k zakalenej šošovke (katarakta), rozbiť ju, odstrániť a nahradiť čírou vnútroočnou šošovkou ( IOL).

Zadná časť puzdra šošovky (časť za šošovkou) sa počas operácie sivého zákalu ponechá neporušená a vnútroočná šošovka sa implantuje priamo pred ňu.

U malého percenta ľudí, ktorí podstúpia operáciu sivého zákalu, sa zadné  puzdro šošovky zakalí niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov po operácii. Lekársky termínom pre toto zakalenie je zadná kapsulárna opacifikácia. Medzi ďalšie bežne používané výrazy patrí sekundárna katarakta alebo následná katarakta.

Strata zraku v dôsledku sekundárnej katarakty sa dá  odstrániť jednoduchým zákrokom nazývaným YAG laserová kapsulotómia. Tento zákrok sa vykonáva ambulantne pomocou špecializovaného lasera – v zadnom puzdre šošovky  sa laservom vytvorí číre „okno“, ktoré rýchlo obnoví zrakovú ostrosť. YAG kapsulotómia trvá len niekoľko minút a zvyčajne sa nikdy nemusí opakovať.

Čo o nás povedali

spokojní klienti