Čo je operácia

blefaroplastika?

Blefaroplastika (operácia očných viečok) je postup používaný na liečbu ovisnutých viečok. Počas tohto typu plastickej operácie lekár odstráni kožu, svaly a niekedy aj tuk, ktorý môže spôsobovať ochabnutie oblasti okolo očí.

Kto je dobrý kandidát?

Operáciu očných viečok vyhľadávajú predovšetkým ľudia, ktorí hľadajú riešenie na vizuálne znaky starnutia. Ovisnutá koža okolo očí je prirodzenou súčasťou starnutia, ale ak vás takéto účinky začínajú obťažovať, môžete zvážiť tento typ operácie. Ľudia tiež vyhľadávajú blefaroplastiku, ak majú výrazné vaky pod očami alebo ak im začína klesať obočie.

Pre niektorých ľudí však blefaroplastika znamená viac ako iba kozmetické vylepšenia. Na tento postup môžete byť dobrým kandidátom, ak je ochabnutou pokožkou ovplyvnený váš zrak, resp. videnie – napr. prevísajúca môže obmedzovať videnie pri pohľade nahor.

Ak chcete znížiť riziko komplikácií, vhodným kandidátom ste aj vtedy, ak nefajčíte alebo nemáte nejaké chronické ochorenia, ktoré by mohli ovplyvniť vaše zotavenie.

Príprava

Príprava na operáciu očných viečok má svoj postup, ktorý zaberie dosť času. Najprv budete potrebovať počiatočnú konzultáciu s chirurgom, kde vám vysvetlí čo sa bude operovať, aké sú očakávané výsledky a aby ste prediskutovali svoje prípadné obavy.

Predtým, ako podstúpite samotnú operáciu, váš chirurg bude musieť vykonať niekoľko testov. Vykonáva sa fyzické vyšetrenie, aby lekár posúdil rozsah zákroku a zmeral vaše oči. Vykonávajú sa aj zrakové a slzné testy. Nakoniec lekár urobí snímky vašich očných viečok, čo mu pomôže pri správnom postupe počas operácie.

V prípade, že je zákrok diagnostikovaný ako potrebný pre zlepšenie zraku, tieto fotky sa zároveň posielajú do vašej zdravotnej poisťovne, ktorá posúdi rozsah operácie a schváli preplatenie tohto zákroku zo zdravotného poistenie

Je dôležité povedať svojmu chirurgovi o všetkých liekoch, ktoré užívate. Toto zahŕňa:

  • lieky na predpis
  • voľnopredajné prostriedky
  • bylinné doplnky

Pravdepodobne budete požiadaní, aby ste prestali užívať čokoľvek, čo zvyšuje riziko krvácania, ako je ibuprofén alebo lieky na riedenie krvi. Tiež  sa odporúča prestať fajčiť niekoľko týždňov pred blefaroplastikou.

Budete sa musieť pripraviť na prvých pár dní po operácii, pretože vaše viečka môžu byť opuchnuté do tej miery, že vaša schopnosť vykonávať niektoré činnosti môže byť narušená. Zvážte varenie jedla vopred a uistite sa, že máte všetky veci, ktoré potrebujete, aby ste nemuseli často opúšťať domov. Budete tiež potrebovať priateľa alebo blízkeho, ktorý vás po operácii vezme domov.

Postup

Blefaroplastiky sa vykonávajú ambulantne. To znamená, že krátko po zákroku môžete ísť domov. Celková anestézia sa používa len u niektorých ľudí, ale naše pracovisko ju nevykonáva. Používame iba lokálnu anestézu, pri ktorej sa okolie oka znecitlivie.

Ako prvé sa riešia horné viečka. Tu chirurg urobí malý rez a odstráni prebytočnú kožu, ako aj svaly a niekedy aj tuk. Niektoré z týchto tkanív sa podľa potreby môžu presunúť do iných oblastí okolo oka predtým, ako sa rez uzatvorí.

Blefaroplastika dolného viečka zvyčajne zahŕňa odstránenie tuku, ktorý prispieva k tvorbe vačkov pod očami, ako aj niekedy odstránenie malého množstva kože. Rez môže byť buď na vnútornej strane očného viečka, alebo na vonkajšej strane pod spodnými mihalnicami. U niektorých ľudí môže byť dolné viečko utiahnuté alebo pripevnené ku kostnej kostre.

Pokiaľ nepodstupujete operáciu očných viečok kvôli zrakovým problémom, zdravotné poistenie túto operáciu pravdepodobne nepokryje. Porozprávajte sa so svojím lekárom o všetkých nákladoch, ktoré s tým súvisia.

Zotavenie

Zotavenie po blefaroplastike je relatívne krátke v porovnaní s inými typmi operácií. Ihneď po zákroku môžete byť premiestnení do zotavovacej miestnosti. Budete sledovaní kvôli vedľajším účinkom a pokiaľ nenastanú nejaké komplikácie, pôjdete domov v ten istý deň.

Bezprostredne po operácii očných viečok je dôležité odpočívať niekoľko dní. Môžete pocítiť opuch a bolesť. Váš lekár vám môže odporučiť užívať ibuprofén na zmiernenie týchto príznakov. Úplné vymiznutie týchto príznakov môže trvať týždeň alebo dva. Váš chirurg môže tiež odporučiť prikladanie ľadových obklady počas niekoľkých nasledujúcich dní.

Rozmazané videnie a citlivosť na svetlo sú tiež možné krátkodobé vedľajšie účinky. Ak by tieto príznaky trvali dlhšie ako jeden alebo dva dni, je potrebné nás kontaktovať.

Dva týždne po operácii očných viečok nemôžete nosiť kontaktné šošovky. Určite majte po ruke alternatívu, napríklad dioptrické okuliare.

Počas celej fázy zotavovania nemusíte mať prekryté oči, ale po operácii pôjdete  domov s prelepenými očami aby bola rana po zákroku chránená. Ranu je možné jemne umývať a je dôležité aby ste ju udržiavali čistú. Po niekoľkých dňoch opäť prídete na kontrolu, kde lekár vyhodnotí priebeh zotavenia a podľa potreby odstráni stehy.

Riziká

Všetky typy operácií nesú riziko krvácania, modrín a infekcie. Krvné zrazeniny sú tiež zriedkavé, ale vážne riziko.

Ďalšie riziká a komplikácie zahŕňajú:

  • rozmazané videnie
  • poškodenie nadmerným slnečným žiarením
  • suché oči
  • svrbenie v okolí očí
  • neschopnosť zavrieť oči
  • poškodenie svalov
  • jazvy

Je dôležité, aby ste sa o týchto rizikách porozprávali so svojím lekárom vopred. Tiež upozornite lekára, ak ste v minulosti mali nejaké predchádzajúce komplikácie pri akomkoľvek type operácie.

Čo o nás povedali

spokojní klienti