Dá sa krátkozrakosť u detí vyliečiť?

V predošlom článku sme písali o poruchách zraku u detí, dôvodoch ich vzniku a tiež o tom, ako na tom v našich končinách sme. Dá sa s tým niečo robiť? Dozviete sa nižšie.  

Refrakčná porucha – u detí najmä rozšírená krátkozrakosť – sa dá dobre korigovať. Je ale možné ju úplne vyliečiť? Tieto otázky si často kladú mnohí rodičia. V zásade platí, že ak sa zrakové chyby nezistia a neliečia v rannom detstve, dieťa zostane krátkozraké aj v dospelosti. S tým je spojené zvýšené riziko ďalších vážnych očných ochorení v starobe, ako je napríklad sivý zákal alebo odlúpenie sietnice. 

Dobrou správou je, že špeciálne okuliarové sklá, kontaktné šošovky, očné kvapky, ale aj určité zmeny správania môžu myopiu nielen korigovať, ale ju aj spomaliť, prípadne zastaviť. Úplne ju však nie je možné odstrániť. Tu je niekoľko spôsobov, ako spomaliť progresiu krátkozrakosti: 

Okuliare na liečbu krátkozrakosti

Nové typy skiel na kontrolu a liečbu krátkozrakosti významne zabraňujú tomu, aby detská očná buľva rástla do dĺžky – čo je hlavná príčina myopie. Porovnávacia štúdia so 160 školákmi v Číne preukázala o približne 60% pomalší nárast krátkozrakosti. Tento efekt dosahujú tieto okuliare tak, že trocha „oklamú oko“.  Okrem jednoohniskového skla, ktoré vytvára ostrý obraz na sietnici detí, sa v šošovke ukrýva mnoho malých – kruhových šošoviek, ktoré vytvárajú druhý ostrý obraz vo vnútri oka dieťaťa. Takouto korekciou sa spomaľuje rast predo-zadnej dĺžky oka a tým aj progresia krátkozrakosti.

Ortokeratologické
(Orto-K) šošovky
 

Ďalšou možnosťou, ako spomaliť rozvoj krátkozrakosti, sú takzvané Orto-K šošovky, ktoré sa používajú v rámci ortokeratológie. Orto-K šošovky majú stabilný tvar, formu a majú veľmi vysokú priedušnosť rohovky. Aplikujú sa na noc pred spaním – podobne ako detský strojček na zuby. Ich princíp spočíva v tom, že počas noci sploštia rohovku o niekoľko stotín milimetra, čím upravujú zrakovú poruchu a zároveň spomaľujú rast očnej buľvy. Ráno sa šošovky z oka vyberú a počas dňa môžu deti vidieť ostro bez okuliarov alebo kontaktných šošoviek. 

Atropínové kvapky 

Táto forma liečby podlieha prísnej kontrole a s permanentnou asistenciou detského oftalmológa. Podávanie nízkych dávok atropínových očných kvapiek môže znížiť  krátkozrakosť aj o 50% a je vhodné pre deti, ktorých krátkozrakosť sa zvyšuje o aspoň pol dioptrie ročne. Kvapky sa aplikujú deťom vo veku od 6 do 14 rokov večer. Ľahké vedľajšie účinky, ako je citlivosť na svetlo alebo problémy s videním na blízko, úplne vymiznú po vysadení kvapiek.

Vyšetrite svoje dieťa preventívne 

Dieťa si nevšimne, že vidí zle. Chýba mu porovnanie. Myslí si, že takto „dobre“ alebo takto „zle“ vidia aj ostatné deti. Vaše dieťa nemusí byť športové drevo – ono tú loptu napr. pri futbale iba nevidí tak dobre ako ostatní. Nerozpoznané a nekorigované zrakové chyby, ako je krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, narúšajú vývoj zraku a celkový vývoj dieťaťa.
Na Slovensku bohužiaľ nie je vyšetrenie dieťaťa u očného lekára zo zákona povinné. O to dôležitejšie je, aby rodičia  so svojim dieťaťom absolvovali vyšetrenie očí najneskôr do 4. roku života a následne pravidelne. Iba tak je možné včas odhaliť zrakové vady a očné choroby. Rodičia preto nesú v tomto ohľade obzvlášť veľkú zodpovednosť. Objednajte vaše dieťa na vyšetrenie k nám, postarajú sa oň tí najlepší odborníci.

Choď sa hrať von na vzduch! 

Najúčinnejšia a najľahšia liečba je pobyt v exteriéri. Deti ktoré sa každý deň pohybujú na čerstvom vzduchu aspoň dve hodiny, podľa vedcov znižujú riziko krátkozrakosti na polovicu. Jednoduchšie a účinnejšie to už ani nemôže byť.