To, čo štatistiky v našich končinách uvádzajú v číslach, môže mať dlhodobé následky na náš najdôležitejší zmysel. Problémy so zrakom majú výrazný vplyv na celkový vývoj dieťaťa – ovplyvňujú jeho schopnosti, motiváciu, kvalitu života a sebavedomie.
Deti, ktoré vidia zle, sa musia viac snažiť, majú problémy s koncentráciou a rýchlejšie sa unavia. Problémy s videním sa často prejavia až v škole. Deti nerozoznávajú správne písmená a číslice, robia chyby pri písaní, čítaní, počítaní – a preto dostávajú zlé známky. To vedie ku strate motivácie a sebavedomia dieťaťa. Rodičia by mali vždy sledovať svoje dieťa a všímať si príznaky problémov so zrakom. Intenzívne používanie počítačov a smartfónov, ako aj nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, vedú najmä k častejšiemu výskytu krátkozrakosti (myopie) u detí.
Zrakové schopnosti a zrakové poruchy u detí
Zrak, podobne ako chôdza alebo reč, je vrodená schopnosť, ktorá sa vekom vyvíja. Ostré a priestorové videnie je proces učenia. Bábätká môžu vidieť už krátko po narodení – ich zrak je však neostro rozdelený na svetlé a tmavé odtiene. Až do školského veku sa ich zrakové schopnosti a zorné pole vyvíjajú na plnú kapacitu.
Bežné zrakové problémy u detí zahŕňajú napríklad škúlenie, krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Krátkozrakosť je u detí v prvých rokoch života zriedkavá, no v školskom veku sa jej výskyt zvyšuje.