Vidia dobre naše deti?

Každé desiate dieťa na Slovensku nevidí dobre. Takmer dve tretiny problémov so zrakom u detí zostávajú príliš dlho neodhalené.

To, čo štatistiky v našich končinách uvádzajú v číslach, môže mať dlhodobé následky na náš najdôležitejší zmysel. Problémy so zrakom majú výrazný vplyv na celkový vývoj dieťaťa – ovplyvňujú jeho schopnosti, motiváciu, kvalitu života a sebavedomie. 

Deti, ktoré vidia zle, sa musia viac snažiť, majú problémy s koncentráciou a rýchlejšie sa unavia. Problémy s videním sa často prejavia až v škole. Deti nerozoznávajú správne  písmená a číslice, robia chyby pri písaní, čítaní, počítaní – a preto dostávajú zlé známky. To vedie ku strate motivácie a sebavedomia dieťaťa. Rodičia by mali vždy sledovať svoje dieťa a všímať si príznaky problémov so zrakom. Intenzívne používanie počítačov a smartfónov, ako aj nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, vedú najmä k častejšiemu výskytu krátkozrakosti (myopie) u detí. 

Zrakové schopnosti a zrakové poruchy u detí 

Zrak, podobne ako chôdza alebo reč, je vrodená schopnosť, ktorá sa vekom vyvíja. Ostré a priestorové videnie je proces učenia. Bábätká môžu vidieť už krátko po narodení – ich zrak je však neostro rozdelený na svetlé a tmavé odtiene. Až do školského veku sa ich zrakové schopnosti a zorné pole vyvíjajú na plnú kapacitu. 

Bežné zrakové problémy u detí zahŕňajú napríklad škúlenie, krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Krátkozrakosť je u detí v prvých rokoch života zriedkavá, no v školskom veku sa jej výskyt zvyšuje. 

Viete, čo je myopizácia detí a mladistvých?

Na celom svete sa zvyšuje výskyt krátkozrakosti u detí a mladistvých. Na Slovensku je približne 25% obyvateľov krátkozrakých. Viac ako polovica absolventov vysokých škôl a zhruba jedna tretina maturantov alebo ľudí s odborným vzdelaním vidí ostro len na blízke objekty. U zvyšku je krátkozrakosť prítomná len u približne štvrtiny. Záver mnohých štúdií je, že vyššie vzdelanie vedie k častejšiemu výskytu krátkozrakosti. 

Vedci tiež zistili, že denný pobyt vonku na čerstvom vzduchu pri dennom svetle po dobu dvoch hodín dokáže znížiť riziko krátkozrakosti u detí na polovicu. Takzvaná školská krátkozrakosť (školská myopia) sa začína vyvíjať od veku šiestich rokov. 

Okuliare pri krátkozrakosti a iných poruchách zraku

Krátkozrakosť a ďalšie problémy so zrakom sa dajú jednoducho korigovať pomocou okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Dôležité je včas odhaliť poruchu zraku a jeho  zníženú výkonnosť. Podľa štatistík sú na Slovensku predpísané okuliare približne  každému piatemu dieťaťu, pričom štatistiky od zdravotných poisťovní ukazujú, že jeden z desiatich žiakov základnej školy nosí okuliare. 

Okuliare pomáhajú deťom kompenzovať ich zrakové poruchy. Týmto spôsobom získavajú nielen lepší zrak, ale aj lepšiu kvalitu života, motiváciu, uznanie a väčšiu istotu pri svojich aktivitách. Napriek tomu sa však niektoré deti so zhoršeným zrakom ešte nemôžu plne zapojiť do všetkých aktivít a držať krok s ostatnými rovesníkmi. Príkladom je to, že štvrtina študentov sa zúčastňuje telesnej výchovy v škole s nekorigovaným  zrakom –  bez okuliarov alebo kontaktných šošoviek. 

V ďalšom príspevku sa dočítate, či sa dá krátkozrakosť u detí úplne vyliečiť.
Objednajte sa zatiaľ na vyšetrenie.