Odkryté mýty – najväčšie omyly o zraku a očiach

Je mrkva naozaj zázračnou potravinou pre náš zrak? Pokazím si oči, ak budem dlho čítať? Môže mi kontaktná šošovka spadnúť za oko?

Pri témach o zraku a očiach počúvame veľa múdrych názorov. Ako je to však naozaj? Odpovede na tieto otázky sú často mylné a môžu pôsobiť zmätočne. Kto však pozná pravdu, zachová si jasný prehľad a môže svojim očiam skutočne pomôcť. Naši odborníci a odborníčky vo VISTAMET sú pripravení vám kedykoľvek odpovedať na akúkoľvek otázku, vôbec sa nemusíte hanbiť spýtať.  

Pozrime si teda najčastejšie mýty!  

Imidžové okuliare bez dioptrií: Neškodné alebo nebezpečné? 

Trend, ktorý najmä v módnom svete zažíva obrovský boom – okuliare bez dioptrií. Ako neškodný je ale tento doplnok naozaj? Skrytý problém sa nachádza v neviditeľnom detaile. Mnohé z týchto okuliarov sú vybavené nekvalitnými „demo“ sklami, ktoré spôsobujú skreslenie videnia, ľahko sa poškriabu a môžu zaťažovať oči. Aby ste predišli preťaženiu očí a bolestiam hlavy, mali by ste pôvodné šošovky v okuliaroch nahradiť kvalitnými – čírymi sklami z očnej optiky. Ak tak urobíte, môžete bez obáv začleniť „imidžovky“ ako štýlový doplnok do svojho outfitu. Že takéto okuliare už máte? Kontaktujte naše kolegyne z Optiky VISTAMET v Rajeckých Tepliciach, rady vám pomôžu

Môžu kontaktné šošovky zapadnúť až za oko? 

Na Slovensku nosí kontaktné šošovky takmer 200 000 ľudí. Napriek tomu existuje mýtus, ktorého sa veľa ľudí bojí – kontaktné šošovky môžu skĺznuť za oko. Je to pravda? Odpoveď vás upokojí – je to anatomicky nemožné. Jemná membrána, ktorá tvorí spojenie medzi očným viečkom a spojivkou, tomu zabraňuje. Takže žiadnu paniku – aj keď šošovka pri intenzívnom šúchaní oka trochu poskočí, dá sa ľahko vrátiť na svoje správne miesto. 

Viac ako 100 percent zrakovej ostrosti – nadľudský mýtus? 

Predstava, že niekto môže mať viac ako 100%-tnú zrakovú ostrosť, je síce lákavá, ale aj tak trocha zavádzajúca. V skutočnosti sa často spomínaných „100 percent zrakovej ostrosti“ vzťahuje na priemernú hodnotu. Niektorí ľudia však dosahujú zrakovú ostrosť až 200%. Ako je to možné? Toto mimoriadne vysoké číslo sa často vyskytuje u mladých ľudí so zdravými očami. Neznamená to však, že majú nadprirodzené schopnosti, ale jednoducho to, že ich oči dosahujú nadpriemerný výkon. Ľudia s takto vyvinutým zrakovým výkonom sa často veľmi dobre uplatnia ako profesionálni športovci. Pri určitých športoch rozhoduje o výsledku zápasu stotina sekundy – tá, ktorá spôsobuje rýchlejšiu reakciu napríklad pri pohybujúcich sa predmetoch. Najlepší hokejoví brankári, bejzbalisti alebo tenisti majú priemerný zrakový výkon viac ako 170%. 

Môžu byť okuliare príliš silné? 

V skutočnosti je očiam celkom jedno, cez aké sklá sa pozerajú. Dôležitejšie je, aby boli okuliarové sklá a rám prispôsobené tak dobre, aby sa okuliare dali používať celý deň bez akýchkoľvek problémov. Pokiaľ Vám okuliare spôsobujú počas nosenia diskomfort, bolí vás hlava, neviete chodiť bezpečne po schodoch alebo sa vám videnie rozmazáva, pravdepodobne máte nesprávne vyhotovenú okuliarovú pomôcku. Vaše okuliare môžu byť „prekorigované“ alebo naopak „nedokorigované“. Dôležitú úlohu hrá aj presná centrácia šošovky a prispôsobenie okuliarového rámu podľa tvaru vašej hlavy a tváre. Aby ste mali istotu, že okuliare sú správne prispôsobené vašim očiam, je dobré pravidelne absolvovať premeranie zraku v očnej optike. Objednajte sa na meranie zraku zdarma ku nám do optiky VISTAMET. 

Môže veľa čítania zhoršiť zrak? 

Dobrá správa pre knihomolov! Samotné časté čítanie alebo hranie počítačových hier oči nepoškodí. Ale pozor – kto trávi dlhé hodiny pred obrazovkou, riskuje takzvanú „únavu očí z počítača“. Čo pomôže? Každých 20 minút si dajte 20-sekundovú prestávku a pozerajte sa do diaľky. Plánujte krátke prestávky každú hodinu až dve, pravidelne vetrajte, žmurkajte a používajte umelé slzy vo forme očných kvapiek. U detí je to však úplne inak. Intenzívne pozeranie do blízka pri deťoch zvyšuje riziko krátkozrakosti. Najmä, ak deti trávia málo času vonku. Preto by si mali každých 30 minút urobiť desaťminútovú prestávku a tráviť aspoň dve hodiny denne vonku na dennom svetle. Pre deti vo veku od 3 do 6 rokov by mal byť čas strávený pred obrazovkou obmedzený na 30 minút denne. Pre deti do 12 rokov sa odporúča maximálne jedna hodina, pričom u starších detí je primeraná doba maximálne dve hodiny denne. 

Ste už rodičmi? Prečítajte si aj náš článok zameraný na detský zrak.  

Je mrkva naozaj dobrá pre oči? 

Áno, ale…! Mrkva je bohatá na vitamín A, ktorý je dôležitý pre zdravie očí. Tento vitamín môže pomôcť predchádzať vysychaniu rohovky či nočnej slepote. Ale kto si myslí, že získa „orlí zrak“ len vďaka zvýšenej konzumácii mrkvy, bude sklamaný. Aj keď je mrkva chrumkavá a zdravá, sama o sebe nezaručuje skvelý zrak. Skutočným kľúčom na zdravé oči je vyvážená strava, ktorá zahŕňa ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, bielkoviny a zdravé tuky. Jedzte teda radšej pestro a rôznorodo, ako sa zamerať len na mrkvu samotnú.

Prečo nevidíme vlastný nos? 

Toto je otázka, ktorú si často kladú deti a odpoveď prekvapí aj dospelých. Veď nos je predsa stále v našom zornom poli! Môže za to náš mozog. Nos jednoducho „vypne“, pretože neposkytuje žiadne relevantné informácie. Táto schopnosť ignorovať nepodstatné informácie nám pomáha lepšie sa sústrediť na to podstatné, čo sa v našom zornom poli nachádza. Fascinujúci príklad toho, ako efektívne a precízne funguje náš najvzácnejší zmysel! 

Bavili vás tieto mýty? Sledujte nás aj na našom instagrame, kde ich nájdete ešte omnoho viac.