Vedieť
Prečo je zrak najdôležitejší zmysel?
Zrak je bezpochyby najdôležitejší a najdominantnejší zmysel, ktorý nám umožňuje nielen vnímať svet okolo nás, ale aj vyjadrovať naše emócie. Skúšali ste niekedy zavrieť oči a prejsť len pár metrov bez toho, aby ste sa pozerali? Zrak nám ale okrem toho pomáha vyjadriť city ako láska, smútok, radosť alebo smiech – to všetko prostredníctvom očí.
U nás vo VISTAMET veríme, že pravidelná prevencia a návštevy u oftalmológa sú kľúčové pre zachovanie pohody Vášho zraku. Oči sú oknom do nášho sveta a našej duše. Postupne, krok za krokom, Vám vysvetlíme ako sa o oči starať, aby ste neprišli o žiadne vzácne okamihy svojho života. Lebo zrak je vzácnosť.

Čo je Astigmatizmus?
Alebo nepravidelné zakrivenie rohovky, je refrakčná porucha oka, ktorou trpí približne 20% ľudí na svete – je teda úplne bežná.
Astigmatizmus je stav, pri ktorom má naša rohovka nepravidelne zakrivený tvar – teda nie je dokonale guľatá. To potom vedie k rozmazanému a skreslenému videniu.
Predmet na ktorý sa pozeráme, sa v tomto prípade síce zobrazuje na sietnici, vytvárajú sa ale celkom dva neostré obrazy.


Liečba astigmatizmu
Astigmatizmus korigujeme takzvanými astigmatickými (alebo tiež tórickými) okuliarovými alebo kontaktnými šošovkami. Ľudovo sa im hovorí tzv. „cylindre“ alebo „cylindrické“ šošovky.
Na rozdiel od krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti sa môžu vyskytovať ťažkosti s videním na všetky vzdialenosti. Vo väčšine prípadov sa dá astigmatizmus ľahko korigovať kontaktnými šošovkami alebo okuliarmi.
Príznaky a symptómy astigmatizmu
Astigmatizmus sa môže prejaviť závratmi, bolesťami očí a hlavy. Dôvodom je to, že sa ciliárny sval oka ktorý je zodpovedný za zaostrovanie šošovky preťažuje a snaží kompenzovať refrakčnú chybu. To však vedie k napätiu, deformuje sa šošovka, rohovka a objavujú sa spomínané príznaky.
Pravidelné očné vyšetrenie sa odporúča absolvovať približne jedenkrát za 2 roky.

Čo je ďakekozrakosť?
Odborne sa nazýva Hypermetropia. Ďalekozrakosť je refrakčná porucha zraku, pri ktorej sa predmet na ktorý sa pozeráme, premietne za sietnicu – teda až za miesto najostrejšieho videnia. Ak ste ďalekozrakí, potrebujete takzvanú „plusovú“ šošovku, ktorá obraz posunie zo zadnej časti oka priamo na sietnicu.


Príznaky a symptómy ďalekozrakosti
Ďalekozrakí pacienti majú ťažkosti s rozoznávaním blízkych predmetov. Vekom sa môže zhoršiť aj pozeranie do diaľky. Videnie je rozmazané a oči môžu byť unavené z neustáleho zaostrovania a namáhania. Častými príznakmi sú tiež bolesti hlavy, začervenanie oka, ťažkosti pri práci s počítačom alebo čítaním.
Liečba ďalekozrakosti
Hypermetropom môžeme pomôcť buď klasickým predpisom nových okuliarov, alebo kontaktných šošoviek. Od približne 45. roku života, kedy sa schopnosť zaostrovať na blízke predmety výrazne horší, je možné odstrániť okuliare úplne. Tento bezbolestný a bezpečný chirurgický zákrok sa nazýva PRELEX.
Čo spôsobuje ďalekozrakosť?
Ďalekozrakosť (hypermetropia) môže mať rôzne príčiny. príliš krátka očná buľva (axiálna ďalekozrakosť), rohovka alebo očná šošovka s príliš malou refrakčnou schopnosťou (refrakčná ďalekozrakosť) alebo kombinácia oboch. Objednajte sa na komplexné očné vyšetrenie s našim lekárom alebo lekárkou nám poskytne dokonalý prehľad o stave Vášho zraku a možnostiach jeho liečby. Aby Vaše oči boli v pohodlí.

Čo je Krátkozrakosť?
Krátkozrakosť alebo odborne Myopia, je refrakčné ochorenie oka. Spôsobuje neostré a rozmazané videnie do diaľky. Obraz, na ktorý sa krátkozraký človek pozerá sa na našej sietnici zobrazuje ešte pred miestom najostrejšieho videnia – žltou škvrnou (makula lutea). Preto je potrebné ho korigovať mínusovou šošovkou, aby sa obraz posunul zo zadnej časti oka priamo na sietnicu.


Čo spôsobuje krátkozrakosť?
Nadmerné používanie smartfónov, tabletov a počítačov v detskom veku, vedie k zvýšenej myopii. Krátkozrakosť sa zvyčajne v priebehu rokov zhoršuje. Ak predo–zadná dĺžka oka medzi štvrtým a desiatym rokom dieťaťa príliš narastie (zväčší sa jeho predo-zadná dĺžka), znamená to zhoršenie videnia do diaľky. Vysoká krátkozrakosť zvyšuje aj riziko odlúpnutia sietnice, sivého zákalu v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku či neskoršej slepoty.
Neustále pozeranie na obrazovku môže podráždiť, unaviť a vysušiť najmä detské oči. Nadmerné používanie elektronických zariadení vedie nielen k väčšej krátkozrakosti, ale trpí aj priestorová predstavivosť a výsledkom môže byť rozmazané videnie či škúlenie.
Liečba krátkozrakosť
Krátkozrakosť sa štandardne lieči úpravou korekcie do diaľky. Najčastejšie sú to okuliare alebo šošovky.
Čo je makulárna degenerácia?
Makulárna degenerácia je vážne ochorenie oka, pri ktorom dochádza k poškodeniu centrálnej časti sietnice. Táto oblasť, nazývaná makula alebo „žltá škvrna“, je kľúčová pre ostré videnie. Obsahuje veľké množstvo svetlocitlivých buniek, ktoré umožňujú detailné videnie – vďaka nej dokážeme čítať a rozpoznávať jemné detaily.


Aké sú príznaky VPDM?
Prvé príznaky VPDM zahŕňajú rozmazané a skreslené videnie v strede zorného poľa. Čítanie sa stáva náročnejším a ťažšie sa rozpoznávajú tváre. V pokročilom štádiu ochorenia zostáva zachované periférne videnie, takže sa človek dokáže v priestore orientovať.
Príznaky makulárnej degenerácie
Pri VPDM sa zhoršuje ostrosť videnia v strede zorného poľa. Farby sa môžu zdať menej výrazné, kontrasty sú slabšie a obrysy predmetov rozmazané.
Najčastejšie príznaky:
- Problémy s čítaním – písmená splývajú a text sa rozmazáva
- Ťažkosti s rozpoznávaním tvárí – človek môže prehliadnuť známych na ulici
- Rovné línie vyzerajú zvlnené alebo pokrivené – napríklad škáry medzi dlaždicami alebo vzory v krížovkách
V pokročilej fáze vlhkej formy VPDM sa v strede zorného poľa môžu objaviť sivé alebo čierne škvrny (skotómy), ktoré sa postupne zväčšujú.
Riziko vzniku makulárnej degenerácie sa výrazne zvyšuje po 60. roku života. Postupne sa v sietnici hromadia odpadové látky z látkovej výmeny, ktoré ju môžu poškodzovať. Dôležitú úlohu zohrávajú aj dedičné faktory. Ak má niekto v rodine blízkeho príbuzného s týmto ochorením, preventívne komplexné očné vyšetrenie môže ochorenie odhaliť a zastaviť, prípadne spomaliť jeho postup.
Existujú dva typy VPDM – suchá a vlhká forma. Včasná diagnostika a správna liečba môžu výrazne spomaliť zhoršovanie zraku a v mnohých prípadoch dokonca zabrániť úplnej strate centrálneho videnia.
Suchá forma makulárnej degenerácie
Táto forma sa vyskytuje najčastejšie – postihuje 80 až 90 % pacientov. Pri nej dochádza k pomalému odumieraniu buniek sietnice v centrálnej oblasti, čo vedie k zhoršeniu videnia. Tento proces postupuje pomaly, a preto závažné problémy so zrakom nastávajú až v pokročilejších štádiách.
Vlhká forma makulárnej degenerácie
Vlhká VPDM je menej častá (vyskytuje sa u 10 – 15 % pacientov), ale je oveľa agresívnejšia. Pri tejto forme rastú pod sietnicou nové, krehké krvné cievy, ktoré môžu praskať a spôsobovať opuchy a krvácanie. V neskorších štádiách sa môžu vytvárať jazvy, ktoré vedú k rýchlej strate centrálneho videnia. Bez liečby môže toto ochorenie vážne ovplyvniť každodenné činnosti a spôsobiť pády alebo úrazy.
Ako sa lieči VPDM?
Makulárna degenerácia sa zatiaľ nedá úplne vyliečiť. V mnohých prípadoch však existujú možnosti, ako spomaliť jej priebeh alebo zastaviť jej zhoršovanie. Keďže poškodené bunky v sietnici sa už nedokážu obnoviť, je dôležité zachytiť ochorenie včas – iba tak môže liečba priniesť dobré výsledky.
Liečba suchej formy makulárnej degenerácie
Na suchú formu VPDM zatiaľ neexistuje účinná liečba. Oči sa však dajú chrániť zdravým životným štýlom:
- Stravovať sa vyvážene a konzumovať potraviny prospešné pre oči
- Chrániť si zrak pred silným slnkom pomocou okuliarov s UV filtrom
- Vyhnúť sa fajčeniu, ktoré zhoršuje stav sietnice
Tieto opatrenia môžu pomôcť spomaliť zhoršovanie ochorenia a znížiť riziko jeho prechodu do závažnejšej, vlhkej formy VPDM.
Liečba vlhkej formy makulárnej degenerácie
Vlhká forma VPDM sa dá liečiť podaním injekcie priamo do oka. Tieto sa podávajú ambulantne, zvyčajne raz za mesiac. Liek (anti – VEGF) zabraňuje tvorbe nežiaducich krvných ciev pod sietnicou a môže dokonca zmenšiť už existujúce usadeniny.
Aj keď táto terapia ochorenie nevylieči, často dokáže spomaliť jeho postup a pomôže zachovať zostatkové videnie. Ak je už zrak výrazne oslabený, môžu pacientom pomôcť špeciálne optické pomôcky, ako sú lupy alebo elektronické zariadenia, ktoré uľahčujú čítanie a detailné práce.


Čo je Presbyopia?
Týmto výrazom označujeme refrakčnú vadu oka známu ako starecká slabozrakosť. Od približne 40. roku života sa jej nevyhne nikto z nás.


Príznaky a symptómy presbyopie
Prvé príznaky sú ľahko rozpoznateľné. Prvým príznakom presbyopie je často intuitívne naťahovanie rúk, aby ste si mohli prečítať noviny alebo informačný leták napríklad z lekárne. Preto sa stareckej slabozrakosti hovorí ľudovo aj choroba „krátkych rúk“. Niekedy sa objavia bolesti hlavy, je čoraz ťažšie sústrediť sa na text a prečítať ho zreteľne.
Čo spôsobuje presbyopiu?
Rozmazané videnie na blízke predmety je spôsobené prirodzeným procesom starnutia našej vnútroočnej šošovky. Nie nadarmo výraz presbyopia, ktorý pochádza z gréčtiny, znamená „staré oko“.

Liečba presbyopie
Presbyopie sa môžete zbaviť okuliarmi, alebo chirurgickým zákrokom nazývaným PRELEX.
Pri prvej možnosti sú najjednoduchším riešením okuliare na čítanie. Tieto pomáhajú dosiahnuť optimálnu zrakovú ostrosť na blízko. Nepríjemné však je, že pri pohľade do diaľky si ich musíte vždy zložiť a neustále hľadanie okuliarov na čítanie je pre mnohých stresujúce.
Komfortnou alternatívou korekcie presbyopie sú progresívne (multifokálne) okuliarové šošovky. Hornou časťou okuliarov vidíte ostro do diaľky, spodnou časťou okuliarovej šošovky vidíte zase dobre do blízka. Prechod medzi diaľkou a blízkom je plynulý a na okuliaroch nie sú viditeľné žiadne prechody medzi vzdialenosťami.
Ak ste sa rozhodli, že sa chcete na svet pozerať úplne bez okuliarov, potom je tu pre Vás operačný zákrok, ktorý sa nazýva PRELEX. Pri tomto približne 20 minútovom bezbolestnom zákroku, Vám vymeníme Vašu vlastnú šošovku za umelý vnútroočný implantát (IOL) s ktorým uvidíte bez okuliarov na všetky vzdialenosti. Multifokálne šošovky Vám tak vsadíme priamo do oka a už ich nemusíte nikdy počas života meniť.
Počas predoperačného vyšetrenia a konzultácie Vám náš chirurg vysvetlí postupne – krok za krokom – všetky možnosti a navrhne Vám najlepšie možné riešenie. Individuálne pre každé oko zvlášť. Aby ste si mohli vychutnávať všetky Vaše vzácne okamihy.
Čo je Sivý zákal?
Sivému zákalu sa odborne hovorí katarakta – znamená zakalenie očnej šošovky. Nesmieme si ho zamieňať so zeleným zákalom – to je úplne iné ochorenie. Sivý zákal sa vyskytuje najmä u ľudí nad 60 rokov, zriedkavo sa môže objaviť ako vrodená choroba. Zakalenie šošovky postupne zhoršuje videnie a v krajnom prípade hrozí aj slepota.


Aké sú príznaky sivého zákalu?
Zakalenie očnej šošovky zvyčajne postupuje pomaly. Zraková ostrosť spočiatku zostáva celkom dobrá. Obrysy predmetov sa postupne rozmazávajú, farby blednú a znižuje sa kontrastná citlivosť. Prvými príznakmi býva zvýšená citlivosť na oslnenie od oprotiidúcich áut pri šoférovaní v noci, alebo väčšia potreba svetla pri čítaní . Objekty so slabým kontrastom, ako napríklad kamión v hmle na diaľnici sa potom dá rozoznať len veľmi zle alebo vôbec.
Ak je zákal v strede očnej šošovky hovoríme o takzvanej nukleárnej (jadrovej) katarakte, pri ktorej sa šošovka zakaľuje v strede. Ľudia sa pri tomto type zákalu stávajú často výrazne krátkozrakejšími. Z ničoho nič zrazu potrebujú okuliare do diaľky, napríklad na šoférovanie. Niektorým pacientom sa v tomto prípade dokonca zlepší videnie do blízka a odkladajú okuliare na čítanie. Časom sa môžu objaviť príznaky ako znížený farbocit, alebo dvojité videnie (diplopia). Celkovo sa ale zahmlené videnie stále zhoršuje.
Ďalšími typmi sivého zákalu podľa miesta jeho vzniku sú kortikálna (korová) a subkapsulárna (podpúzdrová) katarakta. Kortikálna sa tvorí v púzdre šošovky a postupne cez jej kôru preniká od jej okrajov do centrálnej časti oka. Postihuje väčšinou obe oči a je typická napríklad pri zmenách súvisiacich s cukrovkou. Subkapsulárny zákal sa naopak začne vytvárať pod púzdrom šošovky a pomaly preniká cez jej jadro až do jej prednej časti. V tomto prípade pacient vidí relatívne dlho a dobre na diaľku, rýchlo však stráca zrak do blízka.
Liečba sivého zákalu
Naši oftalmológovia dokážu rýchlo a jednoducho odhaliť zakalenie šošovky na komplexnom očnom vyšetrení, pri ktorom detailne preskúmajú všetky časti predného aj zadného segmentu oka.
V prípade, že Vám lekár sivý zákal diagnostikoval, bezplatne u nás absolvujete predoperačné vyšetrenie. Skôr či neskôr sa nevyhnete jeho odstráneniu operačným zákrokom. Riešením je nekomplikovaná a bezpečná operácia, pri ktorej sa zakalená očná šošovka nahradí šošovkou umelou.
Operácia je rutinným zákrokom, trvá približne 20 minút a je bezbolestná. Celý proces od príchodu na našu recepciu až po úspešné absolvovanie operácie sivého zákalu trvá približne 2 hodiny. Zákrok sa vykonáva ambulantne na pracovisku našej jednodňovej chirurgie na centrále Očného Centra VISTAMET v Považskej Bystrici, takže hneď po operácií odchádza pacient domov do domáceho liečenia bez nutnosti hospitalizácie. Na druhý deň Vás u nás čaká krátka pooperačná kontrola, po ktorej odchádzate domov. Približne po 3-4 týždňoch sa zrak stabilizuje.
Aké sú príčiny vzniku?
Vo väčšine prípadov je sivý zákal ochorením súvisiacim s vekom. Príčinou jeho vzniku môžu byť aj iné ochorenia ako cukrovka, zelený zákal, fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, dlhodobé užívanie niektorých liekov, zápaly oka, úrazy oka, vystavovanie sa nadmernému slnečnému žiareniu, ale môže byť aj dedičný.
Ako prebieha ochorenie?
Vývoj sivého zákalu a rýchlosť jeho progresie sú rôzne. Hlavnou príčinou je teda zmena metabolizmu súvisiaca s vekom. Roky intenzívneho pobytu na slnku alebo nedostatok esenciálnych mastných kyselín môžu viesť k vysychaniu očnej šošovky. Znižuje sa obsah vody, šošovka stvrdne, zakalí sa a to potom spôsobuje zahmlené videnie. Dopadajúce svetlo už nemôže cez takúto šošovku bez prekážok preniknúť na sietnicu a výsledkom je okrem zahmleného videnia aj neostrý obraz.


Čo je syndróm suchého oka?
Syndróm suchého oka, niekedy nazývame aj sicca syndróm. Objavuje sa u pacientov vtedy, keď slzy nie sú schopné oku poskytnúť dostatočnú vlhkosť. Príčinou je to, že oči buď produkujú málo slznej tekutiny, alebo ich produkujú v zníženej kvalite.
Každú minútu žmurkneme približne 10 až 15-krát. Zdravému oku to stačí na to, aby pri každom pohybe viečok roztiahlo slzný film po celej ploche rohovky a naše oči sa cítili pohodlne.


Aké sú príznaky?
Suché oči nesprevádza len pocit suchosti, ale aj ďalšie nepríjemné príznaky. Môžete mať pocit pálenia, svrbenia alebo akoby ste mali v oku piesok. Oči môžu byť začervenané, unavené a opuchnuté, ráno môžu byť dokonca zlepené. Niekedy sa objaví aj bolesť alebo rozmazané videnie.
Ako zmierniť príznaky suchých očí?
Často pomôžu už malé zmeny – napríklad zvlhčovanie vzduchu, častejšie žmurkanie alebo úprava stravy. Dôležitá je aj správna starostlivosť o očné viečka a používanie umelých sĺz.
Na trhu existuje veľa rôznych očných kvapiek, sprejov a ďalších prípravkov, ktoré buď dopĺňajú chýbajúce slzy, alebo zlepšujú ich kvalitu. Ak problém pretrváva, objednajte sa na komplexné očné vyšetrenie a poraďte sa s našim očným lekárom – môže vám odporučiť vhodné očné kvapky alebo inú liečbu.
Čo spôsobuje suché oči?
V závažných prípadoch môže dôjsť k poškodeniu rohovky, čo môže viesť k jej zakaleniu. Zaujímavé je, že niektorým ľuďom paradoxne oči nadmerne slzia. Je to preto, že podráždené oči sú citlivejšie na vonkajšie podnety.
Hlavnú úlohu pri zvlhčovaní očí zohrávajú Meibómové žľazy, ktoré vytvárajú ochrannú tukovú vrstvu na povrchu slzného filmu. Ak tieto žľazy nefungujú správne, slzy sa rýchlejšie odparujú a oči vysychajú.
Suché oči môžu byť dôsledkom rôznych zdravotných problémov – napríklad nesprávneho postavenia očných viečok, reumy, kožných alebo neurologických ochorení, nedostatku vitamínu A alebo sa môžu objaviť po operácií očí. Niektoré lieky, napríklad na vysoký tlak, psychofarmaká alebo hormonálne prípravky, môžu tento problém ešte zhoršiť. Starší ľudia sú na suché oči citlivejší.
Veľký vplyv majú aj vonkajšie faktory. Trávime čoraz viac času pred obrazovkami – pri sústredenom pozeraní žmurkáme menej a ak sa viečko úplne nezavrie, slzný film sa nestihne správne rozložiť po oku. Situáciu zhoršuje aj suchý vzduch z kúrenia či klimatizácie, prievan alebo cigaretový dym. Ak nosíte kontaktné šošovky, oči môžu byť ešte suchšie.
Čo je Tupozrakosť?
Tupozrakosť sa odborne nazýva Amblyopia, alebo keď jedno oko „zlenivie“. Je to porucha zraku, pri ktorej jedno oko nevidí tak dobre ako druhé, aj keď na ňom nie je žiadna viditeľná vada. Mozog si jednoducho vyberie to silnejšie oko a to slabšie začne „ignorovať“. Výsledkom je, že sa správne nenaučíme vidieť oboma očami (binokulárne) a nemáme plnohodnotné priestorové videnie.


Čo spôsobuje tupozrakosť?
Najčastejšie sa tupozrakosť objavuje v ranom detstve. Hlavnou príčinou býva škúlenie, ale môžu ju spôsobiť aj iné poruchy, ako ďalekozrakosť, krátkozrakosť či astigmatizmus, ak sa prejavujú výraznejšie len na jednom oku. Ďalšou príčínou môže byť príliš veľký rozdiel v dioptriách medzi pravým a ľavým okom – takzvaná anizometropia. V niektorých prípadoch ju môžu vyvolať aj ochorenia oka, napríklad sivý zákal.
Ako sa tupozrakosť dá liečiť?
Keďže mozog si zvykne spoliehať len na jedno oko, tupozrakosť sa musí riešiť čo najskôr. Ak sa nelieči v detstve, následky budeme mať do konca života. Preto je dôležité, aby najmä deti podstúpili preventívne detské očné vyšetrenie najneskôr do 5. roku života. Pri nástupe do školy už býva očná buľva vyvinutá a akékoľvek choroby oka, patológie alebo iné zmeny ktoré rodičia na dieťati objavia, sa nemusia dať liečiť.
Ak sa tupozrakosť potvrdí, lekár odporučí vhodnú korekciu. Najčastejšie sa pri deťoch používa prekrytie silnejšieho oka špeciálnou náplasťou (oklúziou), aby sa to slabšie naučilo pracovať. V niektorých prípadoch pomôžu aj špeciálne ortoptické cviky na posilnenie slabšieho oka, alebo okuliare. Čím skôr sa začne s liečbou, tým je väčšia šanca na úplné zlepšenie zraku.
Čo je Zelený zákal?
V odborných kruhoch mu hovoríme glaukóm. Označuje skupinu rôznych očných ochorení, pri ktorých dochádza k postupnej deštrukcii zrakového nervu. Po vekom podmienenej degenerácie makuly je zelený zákal druhou najčastejšou príčinou slepoty.


Príznaky a symptómy
Glaukóm sa zvyčajne vyskytuje až po 40. roku života a riziko jeho výskytu rastie s vekom. Zelený zákal ostáva často nepovšimnutý, pretože pred prvými príznakmi pacienta nevaruje skoro žiadny nepríjemný symptóm. V počiatočnej fáze obvykle nemá žiadne príznaky, pretože zvýšený vnútroočný tlak nie je bolestivý. Často ochorejú obe oči naraz s určitým časovým oneskorením. Bez pravidelných očných kontrol sa ochorenie zistíme až vtedy, keď už došlo k strate veľkej časti zraku.
Jeho včasné odhalenie je obzvlášť dôležité pre následnú liečbu, prípadne zastavenie progresie ochorenia. Na diagnostiku zeleného zákalu u nás môžete absolvovať komplexné glaukómové vyšetrenie.
Prevencia zeleného zákalu
Pred vznikom glaukómu sa bohužiaľ nevieme stopercentne ochrániť. O to dôležitejšie je jeho včasné odhalenie a preventívne vyšetrenia u oftalmológa. Čím skôr sa glaukóm odhalí, tým väčšia je šanca, že sa progresiu ochorenia podarí spoľahlivo zastaviť. Od 40. roku života je preto potrebné kontrolovať vnútroočný tlak raz za približne dva roky. Ak sa zelený zákal vyskytuje aj u Vás v rodine, preventívne vyšetrenia sa odporúčajú absolvovať od 35. roku života a to raz ročne. Na komplexné očné vyšetrenie sa môžete objednať tu.

Čo spôsobuje zelený zákal?
Najčastejšou príčinou glaukómu je teda zvýšený vnútroočný tlak. Za udržiavanie správnej hodnoty tlaku v našom oku je zodpovedná takzvaná komorová voda, ktorá zásobuje oko kyslíkom a živinami. Ak je odtok komorovej vody zablokovaný, vnútroočný tlak stúpa a z dlhodobého hľadiska môže vzniknúť zelený zákal.
Príčinou ochorenia môže byť nedostatočné prekrvenie zrakového nervu a sietnice, alebo narušené prekrvenia nervových buniek v sietnici. U seniorov je pravdepodobnosť vzniku glaukómu väčšia, ako u mladých ľudí. Navyše býva dedičný, takže preventívne očné vyšetrenie môže zabrániť jeho vzniku a následným komplikáciám s Vašim zrakom.
Ďalšími rizikovými faktormi sú vysoká krátkozrakosť (viac ako mínus 5 dioptrií) a silné výkyvy krvného tlaku. Rôzne štúdie ukazujú, že každý druhý pacient s glaukómom sa lieči aj na zvýšený krvný tlak.
Zrak sa začína zhoršovať najprv v periférii na okrajoch zorného poľa. Objekt, na ktorý sa pozeráme priamo – stredom oka, je stále dobre viditeľný, ale ten, ktorý sa nachádza vedľa neho už kvôli zhoršenému periférnemu videniu nevidíme. Prvé problémy môžete spozorovať pri šoférovaní (napr. pohľad do spätného zrkadla), alebo pri chôdzi po schodoch. Postupne sa výpadky zraku presúvajú do stredu oka.
Poškodenie zrakového nervu a sietnice pri neliečenom glaukóme už bohužiaľ nie je možné zvrátiť. Je možné ale zastaviť progresiu ochorenia. Znížením vnútroočného tlaku sa môže zlepšiť prekrvenie zrakového nervu a sietnice. Používajú sa na to očné kvapky, takzvané antiglaukomatiká, ktoré si musia pacienti s diagnostikovaným ochorením kvapkať už do konca svojho života. Podľa druhu ochorenia potom kvapky buď znižujú tvorbu komorovej vody, alebo rozširujú drenážny kanálik, aby mohla tekutina lepšie odtekať.