Očné
Váš zrak je vzácnosť
Vo VISTAMET Očné Centrum sa špecializujeme na jednodňovú chirurgiu oka. S viac ako 40-ročnými skúsenosťami v oblasti operácií sivého zákalu, refrakčnej chirurgie a estetickej chirurgie očného okolia je Váš zrak v najlepších rukách.
Pani primárka MUDr. Eva Trizujaková so svojim tímom chirurgov sa postarajú o to, aby boli Vaše oči v pohodlí. Doprajte Vášmu najcennejšiemu zmyslu prémiovú starostlivosť a začnite si vychutnávať nový pohľad na svet. Váš zrak je vzácnosť. Operáciu očí absolvujete väčšinou iba jedenkrát za život, preto je veľmi dôležité zveriť Váš zrak do správnych rúk. Aby ste už nezmeškali žiadne vzácne okamihy.

Čo je to sivý zákal?
Sivý zákal ktorý odborne nazývame katarakta, je najčastejším ochorením spojeným s vnútroočnou šošovkou v našom oku. Pri tomto ochorení sa naša šošovka postupne zakaluje a preto má pacient pocit zahmleného videnia – akoby cez hmlu, mliečne sklo alebo záclonu.
Príčinou vzniku sivého zákalu je najčastejšie vek, ale aj nesprávna životospráva, alkohol, fajčenie, cukrovka, dlhodobé užívanie niektorých liekov, ale aj genetika .


Ako zistím, či mám sivý zákal?
Najspoľahlivejším spôsobom je absolvovať komplexné očné vyšetrenie, kde vie lekár zistiť stav a rozsah zakalenia. Medzi príznaky patrí už spomínané zahmlené videnie, ktoré spôsobuje komplikácie pri bežných každodenných činnostiach. Pacient si môže všimnúť aj precitlivelosť na svetlo, vyblednuté farby, ich nedostatočná sýtosť, alebo nepohodu pri pozeraní za šera a tmy.

Aké typy vnútroočných šošoviek si môžem vybrať a aké sú medzi nimi rozdiely?
U nás vo VISTAMET Očnom Centre vyberáme pacientovi šošovku individuálne „na mieru“ pre každého pacienta podľa povahy sivého zákalu, stavu a potrieb očí. Disponujeme všetkými svetovo dostupnými typmi vnútroočných šošoviek, takže okrem základných, tzv. monofokálnych šošoviek, si môžete vybrať aj prémiové šošovky so špeciálnym filtrom, s predĺženou hĺbkou ostrosti, astigmatické alebo takzvané multifokálne. Pacient sa sám rozhoduje, či chce po operácií vidieť dobre iba do diaľky, na strednú vzdialenosť – napríklad na počítač, alebo sa chce okuliarov zbaviť úplne. A práve v tom sú rozdiely. Každá šošovka dokáže vytvoriť svojím dizajnom rôzny typ videnia na rôzne vzdialenosti.
SIvý zákal je ochorenie,ktoré sa časom iba zhoršuje. Nemá preto význam operáciu odkladať a komplikovať si život pri každodenných činnostiach. Na všetky otázky Vám radi odpovieme počas predoperačného vyšetrenia.
Ako prebieha samotný operačný zákrok? Bolí operácia a aká je dĺžka rekonvalescencie?
Operácia sivého zákalu je bežný a bezpečný zákrok, ktorý trvá približne 15 – 30 minút a vykonáva sa ambulantne. Do oka sa aplikujú kvapky ktoré oko znecitlivia, takže operácia je bezbolestná. Chirurg potom urobí malý rez (2-3 mm), pomocou ultrazvuku zakalenú šošovku rozdrví, odsaje a na jej pôvodné miesto implantuje umelú vnútroočnú šošovku.
Rez sa potom sám uzavrie bez potreby stehov a pacient môže ísť po zákroku domov. Po zákroku je potrebné dodržiavať kľudový režim, vyhýbať sa fyzickej aktivite, prachu, silnému vetru a kvapkať si predpísané očné kvapky na prevenciu infekcie a zápalu.
Úplné zotavenie sa prejaví do 4-6 týždňov a zrak sa stabilizuje.
Ako sa dá sivý zákal liečiť?
Jediným spôsobom ako sa v súčasnej medicíne dá liečiť sivý zákal je operačný zákrok, pri ktorom sa vymení pôvodná zakalená šošovka za umelú vnútroočnú šošovku.

Čo je to PRELEX a pre koho je zákrok vhodný?
PRELEX (PREsbyopic Lens EXchange) je metóda refrakčnej chirurgie oka, pri ktorej sa pacient zbavuje potreby nosiť okuliare do blízka, na strednú vzdialenosť aj do diaľky. Jeho základom je takzvaná presbyopia, alebo ľudovo povedané – starecká slabozrakosť.
Po 40. roku života stráca naša vlastná šošovka schopnosť zaostrovať (akomodovať) na blízko z dôvodu všeobecného stárnutia orgamnizmu. Štyridsiatnici, ktorí doposiaľ nenosili žiadne okuliare preto začínajú “naťahovať ruky” napríklad pri čítaní a malých písmenách. Preto hovoríme presbyopii aj “choroba krátkych rúk” .
Ešte prednedávnom bolo riešením zaobstarať si okuliare na čítanie, prípadne nosiť viacero okuliarov na viacero vzdialeností. Dnes existuje overená a bezbolestná metóda, ktorou sa zbavíte okuliarov na všetky vzdialenosti.
Operácie nie je vhodná pre každého, preto je najlepšie konzultovať ju s našim lekárom počas predoperačného vyšetrenia.



Ako prebieha zákrok PRELEX a
Celá operácia je bezbolestná, jednoduchá, trvá asi 20 minút a prebieha ambulantne – teda asi 30 minút po zákroku pacient odchádza domov. Zákrok sa prevádza v lokálnej anestéze, kedy oko znecitlivíme iba očnými kvapkami a pacient je počas operácie pri vedomí.
Operácia presbyopickej výmeny šošovky (PRELEX) je identická s operáciou sivého zákalu.(klikni sem pre info, kde je to vysvetlené). Na miesto pôvodnej šošovky s dioptrickou chybou sa implantuje umelá vnútroočná šošovka, takzvaná IOL (Intra Ocular Lens), ktorá je doživotná a odstráni dioptrie na všetky 3 vzdialenosti – do diaľky, na strednú vzdialenosť aj do blízka. Aby Vám už nikdy viac neunikli žiadne vzácne okamihy.
Čo je to sekundárna katarakta?
Sekundárna katarakta (alebo následná), nie je sivým zákalom v pravom zmysle slova. Jedná sa o čiastočné zakalenie zadného púzdra šošovky po operácií sivého zákalu. Môže sa objaviť individuálne pri približne 10% pacientoch a jej liečba je ešte jednoduchšia a bezpečnejšia ako samotný sivý zákal.


Aké sú príznaky sekundárnej katarakty?
Príznaky pri sekundárnej katarakty sú veľmi podobné ako pri sivom zákale. Pacient pociťuje zhoršené, prípadne zahmlené videnie.
Ak ste po operácií sivého zákalu, alebo po presbyopickej výmene šošovky (PRELEX), netreba sa obávať toho, že sa zákal vrátil, alebo dokonca zhoršil. S najväčšou pravdepodobnoťou potrebujete iba absolvovať takzvanú laserovú YAG kapsulotómiu – ktorá je zároveň bezbolestnou, bezpečnou a zároveň jedinou efektívnou liečbou.
Ako sa lieči sekundárna katarakta
Celý zákrok sa vykonáva v ambulancii, v lokálnej anestéze a trvá približne 10 minút. Očnými kvapkami najprv rozšírime zreničku a oko znecitlivíme. Laserovým lúčom potom urobí lekár do zakaleného zadného púzdra šošovky malý otvor. Výsledok sa dostavuje okamžite po zákroku.

Nielen dobre vidieť, ale aj dobre vyzerať
Ak je váš zrak v poriadku a cítite, že oči sú zdravé, možno sa zamýšľate nad tým, ako skrášliť ich okolie. Estetické zákroky v očnom okolí sa stávajú čoraz populárnejšími a sú skvelým spôsobom, ako obnoviť mladistvý vzhľad a zvýrazniť krásu očí.
Naša klinika sa špecializuje na jednodňovú chirurgiu, ktorá zahŕňa rôzne estetické zákroky v oblasti očí. Či už ide o plastiku očných viečok, odstránenie výrastkov alebo iné zákroky, náš skúsený operačný tím je pripravený postarať sa o vaše očné okolie s najvyššou precíznosťou a starostlivosťou.
Každý zákrok vykonávame ambulantne, to znamená, že po ňom strávite len minimum času v našich priestoroch a môžete sa rýchlo vrátiť sa k bežnému životu.
- Plastické operácie mihaníc – Blefaroplastika
- Chirurgická korekia postavenia dolných mihalníc – Ektropium a Entropium
- Odstraňovanie drobných výrastkov a kožných nerovností v okolí očí – bradavičky, znamienka, cysty, aterómy, míliá, xantelazmy
- Odstraňovanie tumorčekov a nádorov – fibróm, lipóm, bazaliom s možnosťou histolog. vyšetrenia
- Chalazeon – jačmeň
- Pterygium



Blefaroplastika
Blefaroplastika je odstránenie nadbytočnej kože horných mihalníc z estetických alebo zdravotných dôvodov. V prípade potreby sa odstraňuje aj prolabujúci tuk.
Zákrok sa vykonáva v lokálnom zrecitlivení pomocou CO2 lasera a radiofrekvencie, následne je rana zošitá plastickým intradermálnym stehom.

Chirurgická korekia postavenia dolných mihalníc
Ektropium – dolná mihalnica je odvrátená od očného bulbu, nedovieranie oka spôsobuje vychychanie jeho povrchu, slzenie a a časté zápaly.
Entropium – okraj dolnej mihalnice je stočený dovnútra, pričom riasnice pri žmurkaní spôsobujú dráždenie, slzenie a začervenanie oka až porušenie povrchu rohovky.

Odstraňovanie drobných výrastkov a kožných nerovností v okolí očí
Veruky (bradavice), drobné dermoidy, aterómy, cysty, mília sú kožné výrastky a nepravidelnosti kože v okolí očí, odstraňujú sa podľa veľkosti najčastejšie CO2 laserom.
Xantelazmy – plošné tukové usadeniny kože v oblasti vnútorných kútikov. Odstraňujú sa CO2 laserom.

Odstraňovanie tumorčekov a nádorov
Bazaliom – bazocelulárny karcinóm, jeho častou lokalizáciou je okolie oka. Povrch nádoru môže krvácať, šíri sa do okolia ale nemetastazuje. Je nutné jeho kompletné chirugické odstránenie, niekedy aj s nutnosťou nahradiť kožný defekt transplantátom kože.

Chalazeon
Chalazeon – jačmeň, zrno – zápal mazových žliazok mihalnice. Prejavuje sa vznikom bolestivej červenej hrčky s opuchom. Pokiaľ pretrváva dlhšiu dobu, je potrebné otvorenie z vnútornej strany mihalnice a vyprázdnenie obsahu (exkochleácia).
Pterygium – degeneratívne ochorenie spojovky. Spojovka prerastajúca na rohovku vo vnútornej časti oka sa odstraňuje chirurgicky, často recidivuje.
Pterygium
Pterygium – degeneratívne ochorenie spojovky. Spojovka prerastajúca na rohovku vo vnútornej časti oka sa odstraňuje chirurgicky, často recidivuje.