Očné
vyšetrenia

Kto by si mal nechať vyšetriť oči?

Očné vyšetrenia sú dôležitou súčasťou udržiavania zdravia. Dospelí by si mali nechať otestovať oči, aby ich predpis okuliarov bol vždy aktuálny a aby sa skontrolovali skoré príznaky očných chorôb. Pre deti môžu očné vyšetrenia hrať dôležitú úlohu v prirodzenom vývoji ako aj pri vzdelávaní. 

Komplexné očné vyšetrenie zahŕňa množstvo testov a postupov na vyšetrenie a vyhodnotenie zdravia vašich očí a kvality vášho zraku. Tieto testy siahajú od jednoduchých, ako je čítanie očnej tabuľky, až po zložité testy, ako je použitie vysokovýkonných prístrojov na preskúmanie zdravia tkanív vo vnútri vašich očí. 

Komplexné očné vyšetrenie

Počas komplexného vyšetrenia ktoré trvá približne 40-60 minút, absolvujete najprv sériu skríningových počiatočných vyšetrení na zistenie celkového stavu Vášho zraku. Zároveň je základom a odrazovým mostíkom pre všetky ostatné špecializované vyšetrenia.Podľa nameraných hodnôt a sérii testov lekár stanoví prípadnú diagnózu a ďalší postup liečby.  

Čo Vás čaká pri komplexnom očnom vyšetrení?
  • Na úvod Vám zmeriame zrakovú ostrosť na autorefraktometri, ktorý vyhodnotí aktuálnu subjektívnu refrakciu – čiže zmeria základné hodnoty vašich dioptrií. Prístroj ďalej zmeria základné hodnoty parametrov rohovky, hrúbku rohovky a vnútroočný tlak.   
  • Subjektívnu refrakciu do diaľky a do blízka Vám zmeriame pomocou čítacích tabuliek (optotypov), aby sme zistili, či máte správne nastavené okuliare do každej vzdialenosti. Z vyšetrenia potom odchádzate s novým okuliarovým predpisom.  
  • Nasleduje vyšetrenie očného pozadia bez nutnosti “rozkvapkania ” na špeciálnej Fundus kamere, ktorá nám fotkou v 4K rozlíšení dá dokonalý obraz o zadnej časti Vašich očí – zrakového nervu aj miesta najostrejšieho videnia – známeho ako žltá škvrna (makula lutea) 
  • Ďalej pokračujeme so špeciálnym OCT vyšetrením na optickom koherentnom tomografe. Tento špičkový prístroj s funkciou angiografie nám poskytne detailný prehľad o stave Vašej sietnice a všetkých jej vrstvách. Dokáže tak precízne odhaliť rôzne ochorenia pri cukrovke, pri  vysokom tlaku alebo pri degeneratívnych ochoreniach zadnej časti oka.  
  • Podľa potreby a rozsahu vyšetrenia Vám doplníme vyšetrenie na počítačovom perimetri, ktorý zmeria šírku Vášho zorného poľa. Testom na farbocit zistíme správne vnímanie celého farebného spektra, a na endoteliálnom biomikroskope zmeriame spodnú vrstvu rohovky, ktorá je zodpovedná za výživu rohovkového tkaniva.  
  • Všetky vyšetrenia sú bezkontaktné, bezbolestné a prebiehajú na špičkových prístrojoch. Pretože Váš zrak je vzácnosť.   
Predoperačné vyšetrenie

Predoperačné vyšetrenie trvá približne 90-120 minút a spočíva v detailnej a dôkladnej analýze Vašich očí pred samotným chirurgickým zákrokom. Či sa jedná o sivý zákal, alebo sa chcete úplne zbaviť okuliarov metódou PRELEX, vyžaduje individuálny prístup.

Nakoniec ste to Vy, kto sa rozhoduje, ako a na aké vzdialenosti chcete po operácií dobre vidieť. Vplyv na výber  vnútroočnej šošovky má aj celkový zdravotný stav, iné ochorenia, alebo lieky ktoré užívate.  Naši chirurgovia a optometrista Vás vyšetrením prevedú tak, aby ste všetkému rozumeli a aby pre Váš zrak vybrali pre Vás to najlepšie operačné riešenie.

Čo Vás čaká pri predoperačnom vyšetrení?
  • Na úvod absolvujete komplexné očné vyšetrenie 
  • Počas prípravy na výpočet vnútroočnej šošovky absolvujete test  slzivosti na vylúčenie prítomnosti syndrómu suchého oka  
  • Na endoteliálnom biomikroskope zmeriame kvalitu vnútornej vnútornej vrstvy rohovky, ktorá je zodpovedná za  jej priehľadnosť  
  • V prípade potreby Vám zmeriame topografiu rohovky na prístroji PENTACAM 
  • Vyšetrenie na optickom biometri vypočíta všetky parametre, ktoré sú potrebné na výber správnej vnútroočnej šošovky  
  • Na záver vyšetrenia si chirurg naplánuje proces Vašej operácie na navigačnom a plánovacom prístroji VERION. Výsledky navigácie sa potom počas Vašej operácie premietajú v reálnom čase chirurgovi priamo do operačného mikroskopu. Minimalizuje sa tak riziko pooperačných komplikácií a zvyšuje sa pohodlie Vašich očí.  
Komplexné glaukómové vyšetrenie

Zvýšený vnútroočný tlak je hlavnou príčínou vzniku glaukómu (zeleného zákalu) a zároveň jednou z najčastejších príčin vzniku slepoty. Postihuje zadnú časť oka –konkrétne zrakový nerv. Zelený zákal sa na rozdiel od sivého zákalu nedá liečiť tak jednoducho.

Glaukóm nebolí, ani inak neprekáža pri bežných činnostiach. To je dôvod prečo pacienti ani nevedia, že ním trpia – bohužiaľ zdravotné problémy pri tomto ochorení neprichádzajú postupne, ale okamžite a s trvalými následkami. Preto je dôležité kontrolovať si hodnoty vnútroočného tlaku na preventívnych očných vyšetreniach. 

Čo Vás čaká pri komplexnom glaukómovom vyšetrení?
  • Na úvod absolvujete komplexné očné vyšetrenie 
  • Nasleduje vyšetrenie očného pozadia na špeciálnej Fundus kamere, ktorá nám fotkou v 4K rozlíšení dá dokonalý obraz o zadnej časti Vašich očí – zrakového nervu .  
  • Ďalej pokračujeme OCT vyšetrením na optickom koherentnom tomografe. Tento špičkový prístroj nám poskytne detailný prehľad o stave Vašej sietnice a všetkých jej vrstvách.  
  • OCT vyšetrenie nám dá prehľad o priechodnosti a zdraví ciev na sietnici a zachytí aj minimálnu anomáliu, ktorá by mohla byť príznakom začínajúceho glaukómu  
  • Na záver vyšetríme zorné pole na počítačovom perimetri 
Preventívne vyšetrenie pre zamestnávateľov a firmy

Čoraz viac zamestnávateľov si uvedomuje, že prevencia zraku pre jeho zamestnancov je dôležitá. Hlavne ak trávia dlhý čas v práci za počítačom, kontrolovaním kvality produktov vo výrobe alebo ak vykonávajú inú prácu, ktorá je náročná na zrak a spôsobuje jeho únavu.  

Preventívne vyšetrenie je zamerané na celkový stav zraku v súvislosti s konkrétnym typom práce. Na základe výsledkov tohoto vyšetrenia odporúčime pacientovi liečbu alebo podnikneme opatrenia, ktoré unaveným a namáhaným očiam opäť vrátia pohodu. Kvalitný zrak na pracovisku okrem iného zvyšuje jej bezpečnosť a znižuje riziko vzniku pracovných úrazov.  

Zároveň vieme na požiadanie vystaviť potvrdenie o stave a kvalite Vášho zraku aj pre potreby poisťovní, dopravného inšpektorátu či iných komerčných inštitúcií .

Vyšetrenie OCT a Angio OCT
  • OCT je skratka pre optickú koherentnú tomografiu, modernú metódu na vyšetrenie očných tkanív. Využíva sa hlavne pri vyšetrení sietnice a zrakového nervu. Pomocou laserového lúča poskytuje lekárovi detailný obraz očných tkanivách a umožňuje včas diagnostikovať niektoré choroby oka. 
  • Tento špičkový prístroj s funkciou angiografie nám poskytne detailný prehľad o stave Vašej sietnice a všetkých jej vrstvách. Dokáže tak precízne odhaliť rôzne ochorenia pri cukrovke, pri  vysokom tlaku alebo pri degeneratívnych ochoreniach zadnej časti oka.  
  • Funkcia angiografie sa používa pri diagnostikovaní a priebehu závažných ochorení sietnice, napríklad vekom podmienenej degenerácie makuly
Vyšetrenie očného pozadia

Za jednu z najdôležitejších diagnostických metód je vyšetrenie očného pozadia. U nás vo VISTAMET Vám vyšetríme očné pozadie bez nutnosti “rozkvapkávania” očí za pár sekúnd.  

Táto digitálna fundus kamera dokáže niekoľkonásobne zväčšiť najdôležitejšiu časť centrálnej oblasti sietnice a umožní nám jej vyšetrenie. Snímka vo vysokom rozlíšení  (4K )je následne prenesená do PC a uchovaná v databáze pre možnosť následného porovnania pri Vašej ďalšej návšteve.   

Pravidelnou kontrolou očného pozadia je možné odhaliť akúkoľvek chorobu očného pozadia, ktorá je ešte len v počiatočnom štádiu. 

Vyšetrenie perimetrom

Perimetrický test (test zorného poľa) je dôležitý pri stanovení určitého typu diagnóz oka, ako napríklad glaukóm.  Počítačovým perimetrom testujeme napríklad aj budúcich alebo súčasných vodičov, ktorí si šoférovaní potrebujú dobre vidieť periférne do spätných zrkadiel.  

 Vyšetrenie prebieha tak, že si sadnete na stoličku a dívate sa dovnútra prístroja v tvare polgule nazývaného perimeter. Zafixujete si pohľad na stredový bod a do ruky si vezmete ovládač, ktorým z prístrojom komunikujete. Kým sa pozeráte do stredu prístroje, na jeho povrchu blikajú svetlá. Vždy, keď uvidíte záblesk, alebo zmenu polohy dynamicky sa meniacich svetielok, stlačíte tlačidlo na ovládači ktorý máte v ruke. Počítač zaznamená miesto každého záblesku a či ste stlačili tlačidlo, keď svetlo v danom mieste zablikalo. Výsledkom je podrobný graf kvality a rozsahu zorného poľa vašich očí.  

Takýto test nám odhalí presné miesto vzniku poškodenia zorného poľa a podľa jeho výsledku môžeme stanoviť diagnózu a nasadiť pacientovi správnu liečbu.